Atrakcje Turystyczne

Hala Spacerowa i pijalnia wód mineralnych – dwa najbardziej charakterystyczne obiekty uzdrowiska. Połączone w geometrycznej zgodzie stanowią praktyczne rozwiązanie dla każdego kuracjusza, a przynajmniej taki był zamiar dawnego architekta. Każdy z odwiedzających mógł z pijalni, gdzie nabierał wody, przejść do hali spacerowej, gdzie czekały na niego barwne stragany z pamiątkami, wymyślnymi produktami regionalnymi, czy też z bardziej prozaicznych powodów – aby schronić się przed zbyt mocnymi promieniami słońca czy deszczem. Hala spacerowa liczy sobie 70 metrów długości, od strony Parku im. Wieniawskiego jest całkowicie odsłonięta, zaś od ul. Kościuszki ścianę stanowią szeregowo usytuowane kioski i sporych rozmiarów okna, dzięki którym w hali nie jest ciemno. Ten piękny drewniany obiekt przetrwał od 1894 roku w swej pierwotnej postaci. Pijalnia została wybudowana nad ujęciem wody „Mieszko”. Ciekawostką jest, że dawni kuracjusze wodę słodzili, albo dodawali wina – tak dla smaku. Nad pijalnią znajduje się pomieszczenie, w którym niegdyś znajdowała się Sala Ślubów. Dawniej kuracjusze w skutek zawierania różnych znajomości niekoniecznie wyjeżdżali ze Szczawna sami, wcześniej legalizując swój związek właśnie na tej sali, czyli na miejscu, bez zbędnych formalności. Obecnie odwiedzany obiekt jest rekonstrukcją  z 1996 roku. Stało się tak  za sprawą dwóch małoletnich „kuracjuszy”, którzy zaprószyli ogień doprowadzając do spalenia budynku w 1992 roku.  Dzisiaj jest to obiekt, który funkcjonuje nie tylko jako pijalnia – w dawnej sali ślubów odbywają się koncerty, wernisaże malarskie, czy spotkania poetyckie. Można tutaj przyjść poczytać gazetę i odpocząć popijając którąś z czterech wód leczniczych.

Dom Zdrojowy – był budowany w latach 1908 – 1911 i początkowo został oddany do użytku jako Grand Hotel. Krążą pogłoski, iż został wybudowany na prośbę Księżnej Daisy. Księżna  nie mogąc znieść gości swego męża –  pruskich oficerów nakazała mężowi Janowi Henrykowi XV przyjmować ich poza murami Zamku Książ – drugim po  pszczyńskim majątku, siedzibą rodową Hochbergów. Wybudowanie tak luksusowego hotelu było kierowane nie tylko zachcianką żony ale również chęcią powiększenia majątku – pamiętajmy, że do Szczawna już wtedy przyjeżdżało sporo ludzi, a wyjazdy kuracyjne były modne zwłaszcza wśród elit. Przy projektowaniu wnętrz  hotelu czuwała Księżna Daisy – czyli Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless. Do dzisiaj możemy oglądać zachowane w oryginale i zaprojektowane przez nią żyrandole, kinkiety, marmurowe kominki. Ciekawostkę stanowi relikt już nie działającej instalacji odkurzacza centralnego. W tym miejscu trzeba wspomnieć, iż rodzina Hochbergów była pierwszą książęcą rodziną w Europie, która wprowadziła w swoich majątkach takie innowacje technologiczne jak  ogrzewanie centralne czy centralne odkurzacze. Kolejną ciekawostkę stanowi kartusz herbowy w supraporcie drzwi wejściowych – w jego miejscu znajduje się eliptycznie wykrojona płaskorzeźba okolona wieńcem, przedstawiająca zamek Książ z perspektywy.
Nie powinien umknąć naszej uwadze obraz Księżnej znajdujący się na półpiętrze, po lewej stronie za drzwiami wejściowymi. Trzeba również wspomnieć, iż Dom Zdrojowy stał się inspiracją dla twórców sopockiego Grand Hotelu wybudowanego w latach 1924 – 1927. Te częste pomyłki są związane z dużym podobieństwem
obu obiektów, ale proszę Państwa – szczawieński był pierwszy:)

Teatr Zdrojowy – oddany do użytku w 1890 roku. Jest wspaniałym przykładem sztuki neorokoka. Sufit i ściany spływają złotem, a putta – te małe uśmiechnięte aniołki – dzieci latają nad Naszymi głowami. Jeśli zamierzacie Państwo wybrać się na spektakl do teatru zdrojowego to radzimy najpierw udać się na indywidualne zwiedzanie, gdyż wnętrze potrafi mocno rozkojarzyć pięknem (koszt 5 zł), a dopiero później skorzystać z bogatej oferty programu artystycznego.

Biała Sala – dawny Kursal oddany do użytku w 1840 roku. Monumentalna klasycystyczna bryła mieszcząca do 300 osób. Niegdyś kultowe miejsce i serce wszelkich rozrywek kuracyjnych. Wnętrza promienieją odbijającym się światłem kilkudziesięciu luster, ściany zachwycają wspaniałą sztukaterią. Biała Sala jest obecnie remontowana (od 2011 roku) – z niecierpliwością czekamy na jej rychłe otwarcie!

Wieża Anny – stanęła na skalnej skarpie w 1818 roku. Wcześniej w tym miejscu stał niezbyt urodziwy, wysoki komin kotłowni uzdrowiskowej, który najzwyczajniej szpecił krajobraz. Pomysł obudowania komina okazał się bardzo trafny, gdyż w ten sposób wybudowano obiekt, z którego ładnie widać panoramę Szczawna. Patronką wieży została bratanica Bolka II, spadkobierczyni księstwa świdnickiego i żona cesarza Karola IV Luksemburczyka – Anna. Ciekawostką są odkrycia wczesnego pobytu człowieka na tym terenie. Nieopodal skarpy zwanej „Uroczyskiem”  odnaleziono szybiki wodne i czerpaki z okresu II w.n.e co może świadczyć o wczesnej eksploatacji źródeł w Szczawnie Zdroju. Odkrycie zostało upamiętnione prze Towarzystwo Miłośników Szczawna – Zdroju pamiątkową tablicą  z napisem: „W tym miejscu znajdowały się pierwsze prasłowiańskie ujęcia źródeł wód mineralnych”.Komentarze są zamknięte.