Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej

Jest to szlak historyczny, którego długość wynosi 53 kilometry. Biegnie od Strzegomia przez Dobromierz, Zamek Cisy, Strugę, Czerwone Wzgórze, Szczawno Zdrój, Zamek Książ, Jeziorko Daisy i dalej do Świdnicy. Szlak wyznaczony jest dość nietypowymi kolorami: znak szlaku jest żółto – niebiesko- żółty, co z jednej strony czyni go bardziej widocznym, a z drugiej jest nawiązaniem do kolorystyki mundurów włoskich legionów, nazywanych też Legią Naddunajską Napoleona Bonapartego. Propozycja wędrówki:

1. Wycieczka – Pomnik Ułanów Legii Nadwiślańskiej. Wychodzimy spod pijalni przy ul. Kościuszki, przechodzimy ulicą Wojska Polskiego do samego końca i tam skręcamy w prawą stronę, przemieszczamy się wzdłuż głównej drogi, tzn. ul. Kolejowej. Na końcu skręcamy w lewo (przejście pod wiaduktem)  na wieś Strugę. Idąc poboczem docieramy do Pomnika Ułanów Legi Nadwiślańskiej na tzw. Czerwonym Wzgórzu. Właśnie tutaj 15 maja 1807 roku doszło do zwycięskiej potyczki pułku ułanów Legii Nadwiślańskiej ze znacznie większymi oddziałami pruskimi. Miejsce to upamiętnia ładny pomnik!

2. Wycieczka – Pałac w Strudze. Wychodzimy spod pijalni przy ul. Kościuszki, przechodzimy ulicą Wojska Polskiego do samego końca i tam skręcamy w prawą stronę, przemieszczamy się wzdłuż głównej drogi, tzn. ul. Kolejowej. Na końcu skręcamy w lewo (przejście pod wiaduktem)  na wieś Strugę. Idąc poboczem mijamy po lewej stronie Pomnik Ułanów Legi Nadwiślańskiej i dalej kierujemy się na Strugę. Czas przejścia około 45 minut latem, zimą ok. jednej godziny. Na miejscu można skorzystać ze wspaniałych usług gastronomicznych w przypałacowej restauracji. Pałac można zwiedzać po wcześniejszym  uzgodnieniu terminu z recepcją tel. 74 842 2009. Pałac Struga!Komentarze są zamknięte.