Szlak zamków piastowskich

Jest to dość długi szlak, bo mierzy sobie 146 kilometrów długości. Oznakowany jest kolorem zielonym. Zaczyna się w Zamku Grodno 450 m.n.p.m. na Górze Chojna, a kończy na Pogórzu Kaczawskim w Zamku Grodziec 389 m.n.p.m. Ogółem szlak „zagląda” do około piętnastu zamków i grodów piastowskich, które miały strzec granic młodego księstwa świdnicko – jaworskiego. Przez samo Szczawno szlak Zamków Piastowskich nie przechodzi, ale jest w jego bliskim sąsiedztwie. W pobliżu Szczawna znajdują się trzy zamki piastowskie: zamek Książ, zamek Stary Książ i Zamek Cisy, które warto odwiedzić

1. Wycieczka do Zamku Cisy. Spod pijalni wychodzimy szlakiem żółto-niebiesko-żółtym – czyli szlakiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej i dochodzimy aż do wsi Struga. Następnie kierujemy się na wieś: Stare Bogaczowice. Od skrzyżowania powinien się już ukazać niebieski szlak prowadzący do Zamku Cisy.  Po pokonaniu dystansu 30 metrów od kościoła MB Bolesnej po prawej stronie schodzimy z drogi asfaltowej, gdzie szlak skręca na drogę szutrową. Tutaj zaczyna się droga prowadząca przez charakterystyczne „czerwone pola” – występują tu gleby mocno żelaziste, co w rezultacie nadaje tutejszym glebom mocno rdzawy kolor. Średni czas przejścia latem: około 2,5 godziny, zimą około 3,5 godziny. Zobacz też  Zamek Cisy! 

2. Wycieczka do Zamku Stary Książ.  Najpierw trzeba dojść do Zamku Cisy – jak wyżej. Od niego już idzie właściwy zielony szlak Zamków Piastowskich. Kierujemy się nim w stronę dzielnicy Świebodzic – Pełcznicy i tam skręcamy w prawo w wąwóz rzeki Pełcznicy. Po około półtorej godziny osiągamy ruiny zamku Stary Książ!Niegdyś, przed II wojną światową funkcjonowała tutaj malowniczo położona restauracja, która w każdą niedzielę była odwiedzana przez  licznych gości. Prawdopodobnie już w 1945 roku na skutek pożaru ogień strawił całą drewnianą architekturę, zostawiając jedynie kamienie. Od tamtej pory nigdy nie odbudowano restauracji. Warto tu przyjść – chociażby ze względu na zapierającą panoramę – wspaniale widać zamek Książ – ten „nowszy”.



Komentarze są zamknięte.