Szlak niebieski

Europejski,długodystansowy szlak pieszy E3. Biegnie od brzegów Atlantyku do Morza Czarnego przechodząc przez dwanaście państw, przez: Hiszpanię, Francję, Belgię, Luksemburg, Niemcy, Czechy, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Turcję. Jego całkowitą długość szacuje się na 6950 kilometrów mapa! natomiast w Polsce oficjalna długość to 460 kilometrów. W Polsce szlak ten dzieli się na dwie części: sudecką i karpacką.  Część sudecka ma długość ok. 300 km i ciągnie się od Jakuszyc, aż do Bobowic koło Międzylesia na przejście graniczne. Część karpacka jest krótsza, jej długość to 160 km i ciągnie się od Chyżnego do Przełęczy Dukielskiej. W większej części szlak jest oznaczony kolorem niebieskim – część sudecka, gdzie w niektórych miejscach pojawia się jako zielony i żółty, ale są to tylko krótkie dojścia, a w części karpackiej występuje jako czerwony. Ze Szczawna Zdroju mamy kilka możliwości wędrówkowych związanych z tym szlakiem.

1. Wycieczka – zdobycie najwyższego szczytu Gór Wałbrzyskich – Chełmca 851 m.n.p.m. Szlak zaczyna się w okolicach Domu Turysty na ul. Kościuszki. Prowadzi nas przez dzielnicę Wałbrzycha – Konradów, a później już tylko przez piękne panoramiczne łąki i las. Średni czas przemarszu latem to około 2,5 godziny, zaś zimą 3,5 godziny. Na szczycie góry znajduje się wieża widokowa o wysokości 22 metrów i kawiarnia. Wieża jest otwarta od 1 maja do 30 października w soboty, niedziele i dni wolne, cena biletów to: osoby dorosłe 4zł, dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz grup zorganizowanych powyżej 10 osób – 2zł. Kawiarnia w chwili obecnej jest nieczynna. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo tu CHEŁMIEC!

2. Wycieczka – Zamek Grodno ok. 450 m.n.p.m. Tutaj szlak prowadzi przez Park Zdrojowy, Wzgórze Gedymina, przez miasto Wałbrzych (obok dworca kolejowego Wałbrzych Miasto) przez szczyty Ptasią Kopę 590 m.n.p.m., Lisi Kamień 613 m.n.p.m., wieś Kozice, dzielnicę Wałbrzycha – Rusinową, szczyt Klasztorzysko 631 m.n.p.m., wieś Zagórze Śląskie. Całkowity czas przejścia to około 4,5 godziny latem, zaś zimą 6 – 7 godzin. Na miejscu  można zwiedzić zamek z przewodnikiem, kupić pamiątkę, wypić i zjeść coś pysznego w tamtejszej gospodzie. Zamek Grodno jest otwarty  w  miesiącach kwiecień – październik w godzinach: 9.00-17.00 (poniedziałek – piątek) i 9.00-18.00 (sobota i niedziela) . Ceny biletów: Ceny biletów: Normalny – 10,00 zł , Ulgowy – 7,00 zł. Bilety łączone Zamek Grodno + Sztolnie Walimskie: Normalny- 18,00 zł; Ulgowy- 14,00 zł ZAMEK GRODNO!Komentarze są zamknięte.